Stopnie , które są używane w policji

Nie mam wątpliwości, że każdy człowiek spotka się kiedyś z policją. Nie jest powiedziane, że jako podejrzany czy oskarżony, lecz to nie są jedyne sytuacje, w jakich istnieje możliwość spotkać się z policją. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, z kim właściwie ma do czynienia – czy to doświadczony funkcjonariusz czy tylko tzn. żółtodziób? Aby móc to określić musimy znać stopnie zawodowe w policji.

Stopnie policja możemy określić dzięki elementom znajdującym się na naramiennikach, to one wskazują miejsce danego policjanta w jednostce to brak symboli na naramienniku, a starszego posterunkowego ma jeden biały poziomy pasek u dołu. Wyżej jest Korpus podoficerów policji, do jakiego zaliczamy sierżantów, starszych sierżantów a także sierżantów sztabowych. Każdy z nich posiada na naramienniku szeroką literę”v” – im wyższy stopień, tym więcej pasków znajduje się na naramienniku. Po Korpusie podoficerów policji wyróżniamy Korpus aspirantów Policji, do którego należą aspiranci – wyróżniamy 4 takie stopnie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od 1-4), a przez sam środek przebiega linia.

Z kolei w Korpusie oficerów młodszych gwiazdki liczone są od 2-4, lecz bez linii. W Korpusie oficerów starszych też są gwiazdki, lecz od jednej do 3, natomiast pod tymi gwiazdkami są dwa paski ułożone w poziomie. Ostatnim Korpusem jest Korpus Generałów, w którym znajduje się nadinspektor policji a ponadto inspektor generalny policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top