Peptydy stają się coraz ważniejszymi biologicznymi jednostkami.

Peptydy wpływające na funkcjonowanie komórek naszego organizmu – znane pod nazwą biopeptydy – są ważnym przedmiotem licznych badań w dziedzinie proteomiki. Biopeptydy mają wpływ na metabolizm albo sposób trawienia pokarmu przez nasz organizm, podczas gdy inne peptydy mają właściwości, które są przydatne w kosmetykach. Udział peptydów w sferze żywności a także medycyny, rośnie i na pewno będzie wzrastać, gdy naukowcy będą poszerzać swoje odkrycia, jak najlepiej je izolować, badać i produkować, a w następnej kolejności udostępniać do sprzedaży w sklepie z peptydami.

 

Pomimo swych niedużych rozmiarów – a zazwyczaj właśnie z ich powodu – peptydy są coraz to ważniejszymi biologicznymi jednostkami , które są zdolne do leczenia chorób, zmniejszania stanu zapalnego, zabijania drobnoustrojów, zwiększania wartości odżywczych produktów spożywczych i spowalniania procesu starzenia. Dzięki braku zorganizowanej struktury oraz swoim małym rozmiarom, oryginalne peptydy posiadają tendencję do przechodzenia przez przestrzenie, w których nie mogą się zmieścić większe od nich białka – potrafią przeniknąć przez ludzką skórę, ściany jelit, a w pewnych przypadkach nawet przez błony otaczające komórki. Mogą prędko znaleźć się w krwioobiegu, ażeby trafić do punktu, w którym są potrzebne.

 

Oprócz tego krótkie peptydy mogą być tańsze i prostsze w produkcji w porównaniu z większymi białkami o skomplikowanej budowie. Dla inżynierów żywności, producentów kosmetyków, leków jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych właściwości, jaka będzie mieć z pewnością finansowy ślad w działaniu firm z szyldem „peptydy sklep”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top